PENİL DOPPLER

Penil doppler ultrasoografisi sertleşme problemi (ereksiyon kusuru) varlığında olası hastalığın penisin kan akımının bozulmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yarayan tanı amaçlı bir yöntemdir. Doppler ultrasonugrafi ile penis içi damarlardaki kan akım hızı değerlendirilir. Penise arterler (atardamar) ile yeterli kan gelip gelmediği, yeterli kan gelmişse gelen kanın yeterince penis içerisinde kalıp kalmadığı ( toplar damar kapaklarının sağlam olup olmadığı ) tespitedilir. 

Penil doppler ultrasonografi nasıl yapılır? Penis içi kapiller damarların genişlemesini sağlamak amacı ile , penis içerisine damar genişletici bir ilaç, hasta yaşı göz önüne alınarak, belirli dozda verilir. Penis cildi üzerine jel sürülerek ultrasonografi probu ile penis içi damarlar değerlendirilir.

Penil doppler ultrasonografi incelemesi ağrı verir mi? Hayır ağrılı değildir. Bazen ilaç verirken hafif yanma hissedilebilir. 

Penil doppler ultrasonografiden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?   Peniste oluşan sertleşmenin kaybolma süresi bazen kişiye göre uzayabilir. Cinsel uyarı, masturbasyon yapmak veya ilişkiye girmek bu sürenin uzamasına sebep olacağından bir günlüğüne bunlardan kaçınmak gerekir.

Penil doppler ultrasonografi zararlımıdır? Hayır kişiye ne o an, ne de sonrası hiç bir zarar vermez. Cinsel hayatı etkilemeyen güvenli bir yöntemdir.